Warto w każdym aspekcie szeroko pojętego zdrowia stosować się do złotej zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć – podpowie każdy stomatolog. Więc warto w podjętym przez nas temacie stosować się do kilku zaleceń, aby uniknąć problemów w jamie ustnej.

Stomatolog podpowiada

Oto one:

1). Palenie papierosów – postarajmy się zerwać z nałogiem. Należy wiedzieć, że nikotyna niekorzystnie wpływa nie tylko na zęby, ale również na dziąsła.
2). Przynajmniej raz dziennie masujmy dziąsła specjalną gumową (albo bardzo miękką) szczoteczką.
3). Regularne szczotkowanie oraz nitkowanie zębów – róbmy to co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po głównych posiłkach. Nie zapomnijmy użyć płynu do płukania ust.
4). Unikajmy spożywania klejących i oblepiających zęby potraw. Po ich skonsumowaniu najlepiej od razu wyszczotkować zęby.
5). Nawet jeżeli boli nas ząb lub krwawią dziąsła, nie rezygnujmy wtedy ze szczotkowania. Brak higieny może jedynie pogorszyć sprawę. Jak najszybciej odwiedźmy stomatologa.
6). Co pół roku czasu odwiedzajmy higienistkę stomatologiczną w celu usunięcia osadu oraz kamienia, bowiem pamiętajmy że domowa higiena nie wystarczy. Tzw. skaling raz w roku obecnie refundowany.
7). Dodatkowo, jeżeli widzimy jakieś niepokojące objawy, wtedy pomoże stomatolog. Czas działa na naszą niekorzyść – im wcześniej rozpoczęte zostanie leczenie, tym będzie ono mniej bolesne oraz mniej kosztowne.