strony internetowe
tel. 787 851 913, e-mail: biuro@linkprojekt.pl

Wprowadzimy Twój biznes w świat Internetu

Co to jest hosting i jak wybrać ten najlepszy? Hosting to nic innego jak udostępnienie wolnej przestrzeni na działającym bez przerwie komputerze, który w tym wypadku stanowi serwer i który gwarantuje stałe połączenie z Internetem. Jeśli serwer w tym wypadku przestanie poprawnie funkcjonować, to niestety i nasza strona internetowa stanie się niedostępna.

Ofertom firm hostingowych zarówno polskich jak i zagranicznych trzeba przyglądać się szczegółowo, nie wszystkie oferty są warte uwagi. Pojęcie, które nierozerwalnie wiąże się z hostingiem i będzie nas interesować to uptime czyli określony procentowo czas bezawaryjnego działania serwera. Jeśli został on przez firmę hostingową zadeklarowany na poziomie 99%, oznacza to, że podczas długiej eksploatacji strony, w 99% przypadkach powinna ona działać poprawnie. Jeśli jednak tak nie jest, to od niektórych firm hostingowych możemy spodziewać się zwrotu pieniędzy.

Profesjonalny hosting będzie nas trochę kosztował i choć ceny wahają się od kilkudziesięciu złotych do kilkuset złotych, najmniej korzystną opcją o ile w ogóle można ją nazwać korzystną, będzie wybór usługi z tej najniższej półki. Teoretycznie nasza strona internetowa zadziała jak należy, ale szybko możemy spodziewać się niepożądanego efektu w postaci jej niedostępności już w ciągu dnia, jeśli będzie ona przez długi czas użytkowana. Ponadto nie ma co liczyć ani na szybkość działania ani na poprawność na najwyższym poziomie, a na stronie niestety nie unikniemy niechcianych reklam. Najgorszą jednak opcją jest wybór darmowego hostingu, który naszej stronie www tak naprawdę nie zapewni żadnej funkcjonalności. Dobrym rozwiązaniem jeśli jeszcze nie wiemy, która oferta tak naprawdę najlepiej spełniałaby nasze wymagania i oczekiwania, jest skorzystanie z możliwości przetestowania hostingu oferowanego przez wiele firm, nieodpłatnie przez określony czas. Tani hosting na pewno się nie sprawdzi, a co gorsza nałoży na naszą stronę internetową wiele limitów oraz ograniczeń. Usługa, którą wybierzemy czy to w polskiej firmie czy zagranicznej, jeśli ma być tą profesjonalną i zapewnić funkcjonowanie na odpowiednim poziomie, zwykle mieści się w granicach cenowych około 300 do nawet 450 złotych rocznie. Jednak na hostingu nie warto oceniać, bo to on w głównej mierze daje nam stronę internetową działającą szybko i sprawnie, a nawet bez zbędnych limitów i ograniczeń, co możemy znaleźć na przykład w zagranicznych ofertach, a możliwość taka znacznie ułatwia zadanie osobie, która tworzy dla nas stronę internetową. Jeśli jednak oferta wiąże się z limitami, zarówno limit przestrzeni dyskowej jak i ograniczenie miesięcznego transferu, powinniśmy wybrać na poziomie takim, do którego tak naprawdę nigdy nie dojdziemy. Warto również zwrócić uwagę na to, czy w umowie jest zapis o tym, że w przypadku dojścia do górnej granicy limitu strona www przestanie działać. Jeśli tak nie jest nasz transfer zostanie przekroczony, a nam niestety przyjdzie zapłacić wysoką cenę za to. Profesjonalny hosting to usługa, którą znajdziemy u co najmniej kilku firm w Polsce jak i pośród najlepszych firm zagranicznych i każdej ofercie należy się szczegółowo przyjrzeć.